OSMAN MERCİMEK

Temmuz 2, 20210

Dünden bugüne Apaydın;

“YARIN DÜNDEN BAŞLAR “

Yazıma değerli bir büyüğümüzün sözü ile başlamak istedim.  “Dün-bugün-yarın zaman gerçeğinin ayrılmaz üçlüsü. Üçüz kardeş ya da sonsuz zaman yolculuğunda kol kola giden üçüzler… Birbirlerinden ayrılmaz, kopmaz iseler de, üçünün de değeri ayrıdır. Bu nedenle her birini hem birlikte hem de ayrı ayrı değerlendirmeliyiz. Dün attığımız olumlu ve mantıklı adımlar bugünümüz de ayaklarımızı sağlam basmamızı sağlar. Dünü görmezden gelemeyiz. Dün bugünden kopuk değildir. Bugün de attığımız olumlu ve olumsuz adımlar, verdiğimiz kararlar da aynı şekilde yarınımızı şekillendirir.

O nedenle, yapacağın her iş için önce düşün. İyi bir plan yap. Sonra adımını at ve her şeyi zamanında yap! İşte tam burada sayın yönetim kurulu başkanımız Hasan Fehmi Apaydın’ın 2002 yılında şuan ki Apaydın Metal’i oluşturmak için attığı ilk adım ile başlıyor yolculuğumuz.

Bir asra yakın ticaret geçmişine sahip aile 2002 yılında 20 personel ile Samsun İlk adım sanayi bölgesinde tel dokuma işi ile başlıyor. O yıllarda 3-4 makine ile ilerleyen üretim hattı zamanla doğru stratejiler eşliğinde hacim kazanarak büyüyor. Tabi artan iş hacmi ile beraber ana hammaddemiz olan galvanizli teli bulmak, zamanında üretime yetiştirmekte aksaklıklar yaşanmaya başlıyor. O zamanlar bir elin parmakları ile sayılabilecek kadar olan galvanizli tel üreticilerinin kapasiteleri itibariyle talebi karşılamada zorlanmaları aslında ailemizin ve firmamızın geleceği ile ilgili dönüm noktası olacak bir karara kapı açması ile sonuçlanıyor.

Yönetim kurulu başkanımız Sayın Hasan Fehmi Apaydın ve ileride firmamızın Genel Müdürü görevini ifa edecek olan oğlu Mustafa Recep Apaydın ile birlikte; bu işi hakkıyla yapabilmek adına, müşterilerimizi mağdur etmemek ,daha fazla insanı  iş sahibi yapabilmek ve  aynı zamanda da firmayı kendine yetebilir duruma getirmek için “ galvanizli tel üretim hattı” kurmaya karar veriyorlar. Bu hedefi gerçekleştirebilmek için öncelikle 2007 yılında Merzifon Organize Sanayi Bölgesinde 40.000 m² lik bir fabrika arazisi yatırımı yapıyor. Bu 40.000 m² arazinin 20.000 m²  bölümünü kapatarak üretime tahsis ediyor. Tesis için hatırı sayılır miktarda bütçe ayrılarak o zaman Dünya’da en iyiler içerisinde yer alan firmalar ile görüşmeler yapıyorlar.  Galvaniz hattı için Kanada’dan I.C.E  Wire Line Equipment firması ile anlaşılmış ve galvaniz üretim tesis bir çok zorluklar göğüslenerek  firmamıza kazandırılmıştır. Bu yatırımı takiben demiri işlemek için Alman Koch firması ile yapılan anlaşmalar neticesinde zamanın Mercedes’i sayılan tel çekme makineleri alınarak firma kendi kendine yetecek konuma gelmiştir. Tabi bu süreçte yaşanan olumsuzluklar yönetimin kararlığı ve bünyemizdeki çalışanların katkılarıyla sorunsuz bir şekilde atlatılarak galvanizli tel üretimine başlanmıştır.

Daha sonra zamanla dikenli tel, helezon tel, panel çit üretimi de başarı ile firmamız da üretilen ürünler arasında yerini almıştır. Firmamız bünyesinde çalışan personellerimizin yaptığı Ar-Ge ve ÜR-Ge çalışmaları neticesinde çıkardıkları Altıgen Formlu Çimli Çit ürünümüzle piyasaya farklı bir ürün kazandırmış olmanın gururunu da yaşıyoruz. Yine ekibimizin en son yaptığı Ar-Ge ürünü olan Halat Hasır ürünümüzle artık sektöre yön verir hale gelmiş bir firma olarak çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

Şunu da özelikle belirtmek isterim ki, çimli çit olarak tabir edilen ürünlerin çim görünümü alabilmesi için kullanılan pvc malzemeler daha önceleri ülkemize Çin ve diğer ülkelerden ithal edilmekteydi, çok azda olsa ülkemizde üretilen ürünler olmakla beraber istenilen mukavemet ve “uv” ultra viyole ışınlarına dayanımları düşüktüler. Biz bu konuyu kendimize bir görev bilip bunu ülkemizde nasıl yapabiliriz diyerek çıktığımız yolda ve yaptığımız çalışmalar neticesinde ürünü yine ülkemizin başarılı firmalarından birisi olan “SEZERSAN” firmasına ürettirerek ülkemize bu ürünle ilgili ithalatın önünün kesilmesine de katkıda bulunduk.

Ve son yatırımımız Gaz6 kaynak teli üretimini’de  başarı ile gerçekleştirerek kendi markamız “APAKAYNAK” sizlere sunmaktan gurur duyuyoruz.

Halen sayın yönetim kurulu başkanımız Hasan Fehmi Apaydın’ın açtığı kulvarda, genel müdürümüz Mustafa Recep Apaydın liderliğinde ülkemiz, çalışanlarımız ve geleceğimiz için en iyiye en yeniye ulaşmak için yorulmadan çalışmaya devam ediyoruz.

 

Yurum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Geri
WhatsApp
Eposta
Beni Ara

    Telefon Numaranızı gönderin sizi hemen arayalım.